Tatrzańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej 2020

„Chcecie wyśpiewywać chwałę Boga? Sami bądźcie tym, co śpiewacie”. Te słowa św. Augustyna przyświecały uczestnikom Tatrzańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które odbyły się w podgórskiej miejscowości Murzasichle w lipcu 2020 roku.

Grupę uczestników stanowili miłośnicy muzyki sakralnej, którzy przyjechali z całej Polski, by pracować i się modlić w otoczeniu pięknej tatrzańskiej przyrody. Każdy dzień wypełniony był ciężką pracą pod kierunkiem kompozytora i dyrygenta Pawła Bębenka, autora wielu pięknych pieśni religijnych, które można usłyszeć na koncertach i w kościołach w Polsce i na  świecie. Prowadzący to prawdziwy wulkan energii, niestrudzony nauczyciel i dyrygent, który zaraża swoją pasją i miłością do muzyki i śpiewu liturgicznego. Efektem wspólnego wysiłku było przygotowanie interpretacji kilkunastu utworów wybranych specjalnie na tę okazję, w opracowaniu na chór wielogłosowy z towarzyszeniem instrumentów: skrzypiec, waltorni i gitary klasycznej.

Całe dnie wypełnione były niezwykłą muzyką liturgiczną, która rozbrzmiewała od rana do nocy. Towarzyszyła uczestnikom nie tylko w trakcie sesji warsztatowych, ale również na modlitwie, a nawet podczas wspólnych wypraw, bo i na wypoczynek znalazł się czas w napiętym planie warsztatów. Grupa wzięła udział w wycieczce na Morskie Oko, a także na Rusinową Polanę, z której można podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Niezapomnianym  przeżyciem był śpiew na Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Uczestnicy włączyli się też w celebrację Mszy św. w kościele parafialnym w Murzasichlu.

Hasło warsztatów „Wielka tajemnica wiary” było jednocześnie motywem przewodnim rekolekcji, które dla uczestników głosił ks. Rafał Winnicki, duchowy opiekun warsztatowiczów.

Zwieńczeniem tygodniowej pracy było zaproszenie do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Chór i orkiestra wykonali przygotowane pieśni na niedzielnej Mszy świętej i podczas występu po jej zakończeniu. To wspomnienie z pewnością pozostanie w sercach uczestników Tatrzańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej na długie lata. Paweł Bębenek dzięki swojej wyjątkowej wrażliwości muzycznej i zdolnościom pedagogicznym w ciągu kilku zaledwie dni z grupy obcych sobie osób stworzył chór, który połączyła harmonia brzmienia i radość ze wspólnego muzykowania.

Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Vox Musicorum Joanny i Marka Ostaszewskich oraz Chór Lira z Nasielska. W warsztatach wzięła udział również grupa chórzystów z nasielskiej Liry.

tekst: Katarzyna Tomasińska